Sağlıklı Beslenme Tüyoları

0
190

Daha önce sıkı bir diyet denemiş olanlar, kalori, doymuş yağlar, şeker ve sağlığımız için tehlikeli olan diğer maddeleri yüksek oranda içeren yiyecekleri günlük beslenmelerinden tamamen çıkarmanın ne kadar zor olduğunu iyi bilirler. Aç hissederek veya bir şeylerden mahrum kalarak acı çekmek yerine artık çoğu kimse, beslenmeleriyle ilgili her konuda sağlıklı seçimler yapmayı tercih ediyor. Bunlar arasında sağlıklı yemek pişirmek, yalnızca %100 organik yiyecekler yemek gibi şeyler yer alıyor. Vücut kitle indeksini dikkate alanlar ve ince kalmak isteyenler için önemli tüyoları aşağıda sıraladık.

  1. Kendinize aşırıya kaçan hedefler koymayın. Çok düşük kalorili diyetlerin metabolizmayı ve diğer süreçleri yavaşlattığını ve sindirimi bozduğunu unutmayın. Üstelik çok hızlı kilo vermek de sağlığınız için tehlikeli olabilir, o yüzden bir günde 1.300-1.500 kaloriden az kalori almayın.
  2. Yemeklere bir bardak suyla başlayın. Çoğunlukla susuzluğumuzu açlığımızla karıştırırız, o yüzden bir şeyler yemeden önce bir bardak su içmek daha az aç hissetmenize ve daha az yemenize kesinlikle yardımcı olacaktır.
  3. Porsiyon büyüklüğünüzü ayarlayın. Yemek porsiyonlarını küçülterek günde 4-5 kez yemek, çok iyi bilinen bir kilo almama yöntemidir. Bu strateji, belli bir kiloyu ve vücut kitlesini koruma çok etkili olabilir.
  4. Farklı renklerden yiyeceklerle porsiyonunuzu olduğundan çok gösterin. Tabağınıza yeşil yapraklılar, kırmızı domatesler ve sarı dolmalık biberler eklemeniz, yiyecek bir dolu şeyiniz olduğu izlenimini kuvvetlendirecektir.
  5. Yapay tatlandırıcıları kullanmayı bırakın. Çalışmalar, yapay tatlandırıcıların daha fazla yemeye ve daha fazla kilo almaya neden olan iştahı tetikleyebildiğini göstermektedir.
  6. Alkollü içecek almayı bırakın. Alkol, vücutta yağ yakılması ile ilgili süreçleri yavaşlatıyor. Aynı zamanda alkol içmek kontrolü kaybetmek ve daha fazla yemekle de ilişkilendiriliyor.
  7. Meyve suları yerine taze meyveyi tercih edin. Bunun için iki ana neden mevcut: ilki meyvelerin meyve sularına göre daha az kalorisinin olması. Aynı zamanda meyveler normal sindirim ve belli bir kiloyu koruma açısından hayati önem taşıyan zengin lif kaynaklarıdır.
  8. Öğlen ve akşam yemeğinizde ne yiyeceğinizi sabahtan planlayın. Biraz etkili bir planlama yaparak öğle yemeği ve akşam yemeği için ne yiyeceğinize sabahtan karar verin. Akşam veya öğlen yemeğinde sağlıklı şeyler yeme fırsatınız olmayacaksa, evde önceden yiyecek bir şeyler hazırlayın ve yanınızda götürün.
  9. Yavaş yiyin. Beynin doyduğuna dair gereken sinyalleri üretmesi genelde zaman aldığından çok hızlı yemek yemekten kaçının. Yemeklerinizi yavaş yiyin ve tadını çıkarın!
KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz