Şarkı Söylemek Sağlığa Faydalıdır

0
679

Şarkı söylemek, özellikle kendi başımıza kaldığımızda, hepimize oldukça keyifli gelebilir. Yapılan bazı araştırmalar, sağlık için de faydaları olduğunu gösteriyor.

Şarkı Söylemek ve Astım: Yapılan çalışmalar, derin nefes alınması ve diyafram gibi birçok kasın çalışması yüzünden şarkı söylemenin astım ve bronşiti olan insanlara iyi geldiğini ortaya koyuyor. Şarkı söylemenin ayrıca horlamanın önüne geçtiğine dair kanıtlar bile mevcut.

Şarkı Söylemek ve Bağışıklık Sistemi: Almanya’daki araştırmacılar, amatör bir koronun üyelerinin, sağlıklı bir bağışıklık göstergesi olarak, antikorlarını ve stres hormonlarını incelemeye aldılar. Şarkıcıların şarkı söylediklerindeki veya şarkı dinlediklerindeki seviyelerini birbiriyle karşılaştırdılar. Şarkıcılar, şarkı dinledikleri zaman stres hormonları yükseliyorken, şarkı söylediklerinde antikorları artıyordu. Muhtemelen şarkı söylemek şarkıcıları iyi hissettirirken sadece şarkı dinlemeyi sevmiyorlardı. Fakat bağışıklıktaki geçici değişiklikler çok fazla şey demek değildir. Birçok aktivite, antikorlarda ve stres hormonlarında alçalmalara ve yükselmelere neden olmaktadır.

Şarkı Söylemek ve Yaşlanmak: George Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yaptıkları “Yaratıcılık ve Yaşlanma” adlı bir araştırmada, kıdemli koro mensupları, şarkı söylemeyenlere göre daha sağlıklı oldukları ve daha geç çöktükleri saptandı.

Şarkı Söylemek ve Alzheimer Hastalığı: İngiltere Alzheimer Derneği, şarkı söylemenin bunama (demans) sorunu yaşayan hastalara yardımcı olduğunu bildiriyor. Tanıdık şarkılar söylemek ve yenilerini öğrenmek, kendine güvenin yeniden inşasına ve yalnızlığın giderilmesine yardımcı olabiliyor. Şarkı söyleme ve yeni zihinsel beceriler öğrenme gibi akla bağlı egzersizler yapmanın Alzheimer hastalığını önleyebileceğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, birçok uzman bu tip aktivitelerin en azından bazı insanlarda hafıza sorunlarının başlamasını erteleyebileceğini düşünüyor.

Şarkı Söylemek ve İnsan Zekâsı: University of California, Berkeley’de çalışan meşhur Nörobiyolog Walter Freeman, şarkı söyleme ile dans etmenin kökünde genetik olduğuna, beynin evrilmesine ve ayrıca bir nesilden diğerine bilgi aktarılmasına yardımcı olduğuna inanıyor.

Şarkı Söylemek ve Sosyallik: Çoğu şarkıcı, bir koroda şarkı söylemenin toplum içinde kendine güveni sağlamlaştırdığını söylüyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz