Yeni Antioksidan Kaynağı Soya Sosu

0
702

Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine göre, içinde yüksek oranda antioksidan olan gıdalar tüketmeliyiz. Kaliteli bir kırmızı şarap, bu yararlı maddelerin en zengin ve en iyi kaynaklarından biri olması itibarı ile oldukça fazla öneriliyor. Peki alkolden uzak durmaya çalışanlar için diğer seçenekler neler olabilir?

Sorunun yanıtı, Singapur Devlet Üniversitesi, Yong Loo Lin Tıp Fakültesi’nden bir grup uzman tarafından verildi. Bu uzmanlar, soya sosu gibi çoğu Japon ve Doğu yemeklerinin en popüler bileşeninin antioksidan içermesi yönüyle kırmızı şaraptan 10 kere daha etkili olduğunu ortaya koydular. Araştırmanın liderlerinden biri olan Profesör Barry Halliwell, soya sosunun antioksidan aktivitesinin kırmızı şarabınkinden on kat daha etkili ve C ve E vitaminlerinden ise 150 kere daha etkili olduğunu teyit etti. Bu özellik, soya sosunun sayısız olan faydaları arasında en önde gelenidir.

Özellikle, soya sosunun düzenli tüketimi, dünya genelinde giderek artan sayıda ölüme neden olan felç veya diğer kardiyovasküler hastalıklar riskinin azalması ile ilişkilendirilmekte. Antioksidanların, serbest radikallerin üretilmesine engel olması ve yaşlanma, obezite, stres, hipertansiyon ve hatta diyabet gibi sorunlarla savaşmaya yardımcı olmasından ötürü, vücudumuzda olumlu etkileri olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca antioksidanların bizi virüslere ve tüm olası enfeksiyonlara karşı koruma ve bağışıklığımızı güçlendirme özellikleri de bulunmaktadır. Uzmanlar, bu üründen günde sadece bir çorba kaşığı tüketmenin bile soya sosunun tüm olumlu özelliklerinden faydalanma ve günden güne daha sağlıklı olma imkanı sağlayacağına inanıyorlar.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz