Vegan Olmak İçin 10 Neden

19
19452

Birçok kişinin Yeni Yıl hedefleri içinde genelde kilo vermek, daha iyi beslenmek, daha sağlıklı olmak ve dünyayı daha iyi bir yere getirmeye çalışmak en başlarda yer alır. Aslında tüm bu hedefleri, vegan beslenmeye geçerek başarabilirsiniz. Ayrıca lezzetli ve doyurucu yemeklerin de keyfini çıkaracağınızdan hiç şüpheniz olmasın. İşte size bu yıl vegan olmanız için 10 neden:

1. İncelirsiniz ve Enerji Dolu Olursunuz

Aldığınız birkaç kiloyu vermek yeni yıl hedef listenizde ilk sırada mı? Veganlar, ortalama olarak et yiyenlere göre 10 kiloya kadar daha zayıftır. Sizi yorgun hissettiren sağlıksız yağlı yemeklerin tersine, vegan beslenmek sizi enerji dolu hissettirir ve aşırı kilolardan temelli olarak kurtulmanızın en sağlıklı yoludur.

2. Hayvanlara Yardım Etmenin En İyi Yoludur

Her vegan, yılda 100’den fazla hayvanı korkunç muamele görmekten kurtarır. Bu kadar çok hayvana yardım etmenin ve bu kadar acı çekilmesini önlemenin et, yumurta ve süt ürünleri yerine vegan yiyecekleri tercih etmekten başka daha kolay bir yolu yoktur.

3. Daha Sağlıklı Oldukça Daha Mutlu Olursunuz

Vegan beslenme, sağlığınız için muhteşemdir. Amerikan Beslenme Vakfı’na göre veganların kalp hastalığı, kanser, şeker hastalığı veya yüksek tansiyon geliştirme riski et yiyenlere göre çok daha azdır. Veganlar, kolesterol ve doymuş hayvan yağı gibi ette bulunan, sizi hantallaştıran ve hasta hissettiren tüm ağır maddeler olmaksızın sağlıklı olmak için ihtiyaç duydukları bitkisel protein, lif, mineraller gibi tüm besin maddelerini alırlar.

4. Vegan Yiyecekler Lezzetlidir

Vegan olursanız, hamburger, tavuklu sandviç ve dondurma yemeyi de bırakmak zorunda kalacağınızdan mı endişe ediyorsunuz? Etmenize gerek yok. Vegan yiyeceklere olan talep arttıkça, şirketler çok daha sağlıklı olan ve hiçbir hayvana zarar vermeden aslı gibi tat veren et ve süt ürünleri alternatifleri ile giderek daha fazla karşımıza çıkmakta. Ayrıca, veganlığa adım atmanıza yardımcı olmak üzere severek alabileceğiniz bir düzine ürün listemiz ve binlerce lezzetli test edilip onaylanmış tariflerimiz bulunuyor.

5. Et Yemek Hantal Yapar

Acı, ama gerçek: Et, genelde dışkı, kan ve diğer vücut sıvıları ile kirlenmiştir. Bu gerçek, hayvansal ürünleri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gıda zehirlenmelerinde bir numaralı neden haline getirmiştir. John Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Fakültesi’ndeki bilim insanları, süpermarketlerde satılan tavuk etini test etmişler ve Tyson tavuk cinsinin yüzde 96’sına, her yıl 2,4 milyon kişinin ishal, kramp, karın ağrısı ve ateşle sonuçlanan gıda zehirlenmesi yaşamasına neden olan kampilobakter, tehlikeli bir bakteri cinsi, bulaştığını bulmuşlardır.

6. Dünyadaki Açların Doymasına Yardımcı Olursunuz

Et yemek, sadece hayvanlara zarar vermez, aynı zamanda insanlara da zarar verir. Çiftlik hayvanlarının beslenmesi için tonlarca ekin ve su gerekir. İşin aslı, 1 kilogram hayvan eti üretmek için 32 kilogram tahıla ihtiyaç duyulur. Tüm bu bitkisel gıda, eğer doğrudan insan beslemek için kullanılsaydı, insanlık açısından çok daha verimli olurdu. Daha fazla insan vegan oldukça, daha fazla aç insan doyacaktır.

7. Gezegeni Kurtarırsınız

Et yemek, Yeryüzü için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Savurganlıktır, devasa ölçülerde kirliliğe neden olur. Et endüstrisi, iklim değişikliğinin en büyük nedenlerinden biridir. Vegan beslenmeye geçiş yapmak, iklim değişikliğine karşı yapılan mücadelede “daha çevreci” bir arabaya geçiş yapmaktan daha önemlidir.

8. Tüm Havalı Tipler Vegan

Hayvan eti yemeyi reddeden yıldız listesinin içinde günümüzün en popüler ünlüleri yer almaktadır: Joaquin Phoenix, Natalie Portman, Tobey McGuire, Shania Twain, Alicia Silverstone, Anthony Kiedis, Casey Affleck, Kristen Bell, INXS baş vokali J.D. Fortune, Benji Madden, Alyssa Milano, Common, Joss Stone, Anne Hathaway ve Carrie Underwood dergi ve gazetelerde sürekli olarak boy gösteren ünlü vegan ve vejetaryenlerden sadece birkaçıdır.

9. Seksi Görünür ve Seksi Olursunuz

Veganlar, et yiyenlere göre daha incedir ve gece geç saatlerde olsa bile dışarıda vakit geçirmek için daha fazla enerjiye sahiplerdir. (Baylar: Et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunan kolesterol ve doymuş hayvan yağı, sadece kalbe giden damarları tıkamaz. Zamanla diğer hayati organlara giden kan akışına da engel olur.) Artı, sadece ultra seksi olmakla kalmayıp aynı zamanda şefkatli de olmaktan daha seksi başka ne olabilir ki?

10. Koyunlar Da En Az Köpeğiniz Kadar Akıllı

Çoğu kişi kedi ve köpeklere kıyasen koyunlarla, domuzlarla, tavuklarla, balıklarla ve ineklerle arkadaşlık kurmaya daha az alışıkken, yemek için kullanılan hayvanlar, her yönüyle evimizi paylaştığımız öteki hayvanlar kadar zekidir ve en az onlar kadar acı çekerler. Koyunlar, video oyunları oynamayı öğrenebilirler ve tavuklar maymunlarla kıyaslanabilecek kadar zekidir.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


19 YORUM

 1. Anlayamadığım etle beslenen aynı zamanda otla da beslenir. Bir koyunun yünlerinden halı bile kullanılmıyor. Bir koyun kırpılmasa ne hale geldiğini herkes bilir. Bu durumda kırpılması gerekir. E o zaman kullanılacak olsa. Vegan düşüncesi koyuna zarar vermemekse kırpılması gerekir. O zaman kırpmak gerekse kullanmanın koyuna zihinsel fiziksel bir zararı olmaz. Bu düşünce hayvanlara zarar vermek istemiyorsa neden insanlar koyunu kırpsa zarar yok kullansa da yok. Bundan maksat insanları hayvanlardan yararlanmasını kesmek mi yoksa hayvanlara zarar! vermeyi önlemek mi? Etlerde ki proteini bilmeyen yoktur. Bu evrenin bir dengesi var ve veganlık bu dengeyi bozmak olur. Veganlık her neyse düşünce kısıtlaması var ve sorgulanacak çok şey var? Hayvanlardan söz konusu yararlanmak veya yararlanmamaksa binek olarakta kullanılmasın bi zahmet. Peki bu da yararlanmak olmaz mı? Ya hinduizm inancı; ineklere tapmak onları bi yerde sabit tutmak ve tanrı gibi davranmak alıştıklarının dışında hayat yaşatmak, o zaman bu da hayvana eziyettir. Maksat yemekse yemeğe kadar daha ne eziyetler var.
  Eğer bunlara cevap bulursam veganlığa ısınabilirim.

  • Kırpılmayan hayvanlar doğada her yıl tüy dökerler. Yabani koyun ve keçileri belgesellerde izle güzelliklerini görürsün. Veganların hayvanları binek olarak kullanılmasını protestolarından (Fayton, At arabaları gibi) hiçmi haberin yok. Vegan protein türleri bu sitede ayrıntılı yazılmış okumalısın. Ayrıca evrenin dengesi ne et ile ne ot ile değişmez. Dünya yine güneşin etrafında döner. Kastın etcil hayvanların diğer hayvanları yemesi ise, işte insanı hayvandan ayıracak tek unsur veganlıktır. Biz Türkler şamanlıktan İslamiyete geçmedik. Mani dininden İslamiyete geçtik. Yani yüzlerce yıl et yemeden yaşayan bir ırktık. Mani dinini incele sadece Türklerde yayılmış bir dindir. Etcil dönemimizden kalan tek yazılı eser Orhun anıtları iken, Mani dini dönemi sayısız yazılı eser (özellikle Uygurlar) bırakmışız. Yani Türklüğün özünde et yememek ilkeside vardır. SONUÇ: Yukarıdaki sorularına cevap verdim. Fazlasınıda yani atalarınında vegan olduğunu (Mani dinini incelersen bulursun) anlattım. Sözünü tutup ısınmaya başlarsan iyi olur.

 2. Sen et yediğinde daha fazla bitki, tahıl, ot da tüketmiş oluyorsun değerli arkadaşım. Yanlış okumuşsuz yazıyı bir daha okumanı öneririm

 3. koyunun yünlerini kırparak ona yardım edeceğini düşünen birinin neden veganlıkla ilgili yazılar okuduğunu ve birde üşenmeden bunu anlamıyorum eskiden koyun kırpma mı vardı hayvanları rahat bırakın kimse sizden bahane istemiyor

 4. Veganım💕🐾Kendi Canım Nekadar Kıymetliise;
  Diğer Canlıların da Canı Onlar İçin Çok Kıymetlidir:
  Biz İnsanız” Onlar Hayvan Diye Ayrıştırmak;
  Vede Onların Üstünde Bir Üstünlük Sağlamak
  NE İNSANLIĞA SIĞAR: NEDE VİCDANA.!!!!!!
  Hayvanları Yemeniz İçin, ALLAH. Bize Yollamış???
  Neyi Yollamış ALLAH.???
  Dünyanın İlk Canlıları HAYVANLARDI.!!!
  İnsanoğlu Sonradan Varoldu Bu dünyaya.!!!
  Ondan ötürü ASLA, HAYVANLARIN HİÇBİR
  HAKKI KULLARA BAHŞEDİLMEDİ:
  Geçmişteki UYANIK Para Tüccarları Uyduruk HikayelerYazdı;
  Hayvanı kurban Etti, ALlah’ın. Hayvanları
  İnsanlar İçin Yarattığını YAZDI;
  HAYVANLARI SÖMÜRMEYİ Kendinde Hak gördü
  KATLEDİYOR; EZİYET EDİYOR; KESİP YİYOR;
  ZEVK İÇİN ÖLDÜRÜYOR;
  DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENSE İNSANOĞLU;
  HAYATI BOYUNCA BAŞINDAKİ KAOSUN BİRTÜRLÜ NEDEN BİTMEDİĞİNİ GÖRECEK:
  ACININ, AHIN NEDEN BİR TÜRLÜ BAŞINDAN
  EKSİLMEDİĞİNİ BİLECEK:!!!
  ..SESSİZLERİN AHLARI DA, SESSİZ OLUR:!!!!!!

  • Bende öyle düşünüyorum
   Zaten insan diş yapısı et değil ot yani sebze yemek için tasarlanmış yaratilanlarda biz insanlarda
   Ama insanlar frenlenemeyen en tehlikeli canlıdır hayvan yemeseler kendilerini yerlerdi
   Ama çok üzülüyorum o hayvanlara kesileceklerini anladiklarinda gözlerinden yaşlar geliyor birisi öbürüne ağlayıp bağırıyor böğürüyor sesli ve arıyorlar birbirini bizim hayvanlarımız öyleydi koyde
   kurban bayramını sevmiyorum b
   vejeteryan olamadım
   İşyerleri hep sebze yemek yapmadığı için
   Ömrümde ben bir kere olsun gidip et almadım çok sevmediğim icin
   Suanki işyerinde ise hergun hamburger yiyoruz midem bulanıyor etten
   Hamburger cide çalışıp nasıl et yemiyeyim
   Verdikleri yemek bu arayanlarda hamburger delisi
   Düşünüyorum bu hamburger ler olması için kaç hayvan kesiliyor
   Hayvanlar ölmesin insanlar yemesin okadar sebze var meyve varken
   Ama bu kötü dünya

 5. arkadaşlar bu filmi izleyin sonra konuşuruz. ismi ‘sağlık komplosu’. neden vegan olmalıyız sorusuna çok güzel yanıt veriyor. öldürdüğümüz havanlar bizi öldürüyor ve de gezegenimizi. ingilizce ismi’what the health’.

 6. Bak Seher kardeşim. Allah hayvanları zaten bizim için yolladı. Yememiz için. Her ne kadar insanlar onlara işkence çektirse de gene de yememiz için yaratıldılar. Hayvanları yiyebiliriz. İşkence çektirmemek veya sırf zevk için hayvanlara zarar vermemek şartıyla onları öldürüp yeme hakkına sahibiz. O yazı tamamen doğru ancak insanlar yanlış anlamış.

  • İnşallah bir ormanda bir kurt sürüsüne rastlarsın. İçlerinden biri “Allah bu herifi bizim için yolladı. bırakın felsefeyi yiyin bu hınzırı” deyip, hurraaa.

 7. Ben koyun yemesem, o koyun bir koyun daha dogurursa ve o 50 kiloya kadar buyüse, 50×32 den 1600 kilo tahıl gider. Vegan san yicenmi yemicen mi anlamadım. Ayrıca sütün zararlı oldugunu mu soyluyorsunuz. Otçul beslensende hayvanlarin alanini isgal edersin. Kafan karisti lansgdjdkdgejdbr

 8. CİDDEN 8. MADDEYİ SÖYLEYEREK VEGAN YAPMAYA ÇALIŞAN İNSANLARLA MI TARTIŞIYOSUNUZ YAPMAYIN SİZE YAZIK İNSANLAR ET YEMİYOR VE ARDINDA BÖYLE SAÇMA SALAK KONUŞUYORLAR KENDİNİZİ YORMAYIN.

  • Tartışma bunlar sana ağır gelir= Kural 1: İnsan ve Hayvanlara eziyet etmiyeceksin. Kural 2: İnsan ve Hayvanları öldürmeyeceksin. Kural 3: İnsan ve Hayvanları yemiyeceksin.

 9. Eğer gerçek bir müslümansanız Alla ın kitabı Kuranıkerime kulak verin, bunların yalancı yanar döner fikirlerine itibar etmeyin
  Taha Suresi, 54. ayet: “Yiyin ve hayvanlarınızı otlatın. Şüphesiz, bunda sağduyu sahipleri için elbette ayetler vardır
  Hac Suresi, 28. ayet: Kendileri için birtakım yararlara şahid olsunlar ve kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (kurban adarken) Allah’ın adını ansınlar. Artık bunlardan yiyin ve zorluk çeken yoksulu da doyurun.

  Mü’minun Suresi, 21. ayet: Gerçekten hayvanlarda da sizin için bir ders (ibret) vardır; karınlarının içinde olanlardan size içirmekteyiz ve onlarda sizin için daha birçok yararlar var. Sizler onlardan yemektesiniz.

  Nahl Suresi, 5. ayet: Ve hayvanları da yarattı; sizin için onlarda ısınma ve yararlar vardır ve onlardan yemektesiniz.

 10. Et yemek leş yemektir. Ölmüş(öldürülmüş) bir hayvanın etini kemiğini ayırıp yemek mide bulandırıcı. İneğin, keçinin sütünü sağıp içmek, peynir, yoğurt yapıp bunları tüketmek yine öyle.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz