Çiğ Patates Suyunun Tedavi Edici Özellikleri

Patates (solanum tuberosum), dünyanın birçok ülkesinde en sevilen ve beğenilen sebzelerden biridir. Ülkemize Güney Amerika kıtasından, isim verirsek Peru dağlarından gelmiştir. Tedavi edici sayısız özellikleri, yüzyıllar boyunca  geleneksel tıpta kullanılmıştır. Son yıllarda, çiğ patates suyunda bulunan vitaminler, organik asitler, mineral bileşikler, enzimler ve mikro elementlerin sağlığımız üzerinde çeşitli pozitif etkileri olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

Öncelikle, patates suyu sindirim sistemimizin fonksiyonunu büyük ölçüde iyileştirebilen değerli bir doğal ilaçtır. Midedeki asitlenmeyi azaltmaya ve ülser ağrılarını hafifletmeye yardımı olabilir. Böylesi bir tedavide, kırmızı patates suyu kullanmanız tavsiye edilmektedir. İyi bir patates suyu hazırlamak için, kırmızı patatesler yıkanmalı, kurulanmalı, doğranmalı ve suyu sıkılmalıdır. Ayrıca, ham patatesin veya siyah noktalı patateslerin suyunu asla kullanmamalısınız, çünkü bu tip patatesler zehirli bazı maddeler içerebilirler. Havuç suyu ile karıştırıldığında (50 gram çiğ patates suyu ve 100 gram taze havuç suyu) çiğ patates suyu, midedeki yanma hissini ve gastrit ağrılarını giderebilir.

Patates suyunun ikinci en önemli özelliği, romatoid artrit (romatizmal eklem iltihabı), romatizma, bel ağrısı ve daha birçok hastalığı iyileştirebilmesidir. Bu tür bir tedavi açısından patates suyu, adaçayı veya ısırgan otu çayı gibi çeşitli bitki çayları ile birlikte alınabilir. Ayrıca, artrit (eklem iltihabı) ağrıları, temizlenmiş patates kabuklarından yapılan bir çayla oldukça etkili bir şekilde giderilebilir. Çiğ patates suyu, sürekli baş gösteren migren ve kabızlık için de çok etkilidir. Son olarak, 100-150 gram kadar çiğ patates suyu, sabahları kahvaltıdan 20 veya 30 dakika öncesinde düzenli olarak içildiğinde çok güçlü bir karaciğer temizleyicisi olarak işlev görebilir.  Bazı hastalar, çiğ patates suyunu içmenin egzama, cilt lekeleri, kuru ve kaşıntılı deri ve benzeri cilt sorunlarının düzelmesine yardımcı olduğunu belirtmekteler.

Çiğ patates suyunun içmesi pek hoş olmayan bir şey olmasından ötürü, sadece havuç veya diğer sebze suları ile değil, taze limon suyu ve balla da karıştırılıp içilebilir. Bilhassa biraz balla karıştırılmış çiğ patates suyu içmek, olası gıda zehirlenmesi risklerini önemli ölçüde azaltabilir, aynı zamanda vücuttaki ürik asit fazlasını dışarı atabilir ve bağırsaklarınızı doğal yolla dezenfekte edebilir. İshal tedavisinde yardımcı olur. Çiğ patates suyunun daha birçok iyi özelliği bulunmaktadır.

Az ya da çok, ciddi bir çiğ patates suyu tedavi programı denemek isterseniz, iki hafta boyunca her sabah ve her akşam, yemeklerden 1,5-2 saat önce, 100-150 gram kadar taze sıkılmış suyunu içmeniz tavsiye ediliyor. 7 günlük bir ara verdikten sonra, tedaviyi sonraki 2-3 hafta boyunca da tekrarlamanız gerekiyor. Tedavi süresince hafif ve sağlıklı bir diyet uygulamanız da tedavinin başarısı açısından çok önemli. Fakat bir diyetisyene veya bir doktora danışmadan patates suyu terapisine veya patates diyetine başlamamalısınız. Sindirim sistemimizin fonksiyonu ile bağlantılı, patates terapisi ile baş gösteren bazı sorunlar ve rahatsızlıkların mevcut olduğunu da bilmekte fayda var.

Kaynak: Özgün

İlgili Aramalar: patates suyu, çiğ patates suyu, çiğ patates suyunun faydaları, çiğ patatesin faydaları, patatesin faydaları, patates suyu neye iyi gelir, patates suyu mide

10 Yorum

 

 1. 22 Ocak 2017  21:49 yazan bilal bayram Cevapla

  Patates suyu kalın bagirsakatkı ulsere faydası olurmu

  • 01 Şubat 2017  00:16 yazan Ahmet Cevapla

   Olmasına olur ama kardeşim Siz yine de doktorunuza başvurun

 2. 01 Şubat 2017  00:15 yazan Ahmet Cevapla

  Patates suyu gerçekten faydalı

 3. 01 Mart 2017  23:16 yazan Nurgul can Cevapla

  Surekli isal oluyorum sonra midemde bulanti oluyor.3 gun oldu patates suyu iciyorum bunu kacgun yapmam gerek faydasini gormem için.kendime artık kökten bir çözüm bulmak istiyorum arastirdim bu yaziyi gordum 3 gun oldu halla pek bir faydasi olmadi ama yinede devam edicem.

 4. 13 Mart 2017  08:51 yazan Mert Cevapla

  Bel fıtığı tedavisi nde negibi bir etkisi olur

 5. 03 Nisan 2017  17:20 yazan Gülşen Cevapla

  Bel ve boyun fıtığı var iki gündür içiyorum oda yarım çay bardağı mucize gibi ağrılarımı hissetmiyorum

  • 16 Mayıs 2017  09:11 yazan Eylem Cevapla

   Sen nasıl kullanıyosun ben kabukları soyup rendeleyip suyunu sıkıyorum

 6. 10 Nisan 2017  21:53 yazan Aylin Cevapla

  Bel ve boyun fıtığı için patates suyu nasıl yapılmalı bilgi verirmisiniz.

 7. 01 Mayıs 2017  20:05 yazan sevgi Cevapla

  patetes agri kesiyor spor yapiyorum ayak bilegim agriyor patates sariyorum çiğ ve etkisini goruyorum.simdi suyu deneyecegim

 8. 16 Mayıs 2017  09:10 yazan Eylem Cevapla

  Arkadaşlar bende bel ağrısı var üç gündür içiyorum mide bulantım var ben kabuklarını soyup rendeleyip içiyorum faydasını görenler nasıl kullanıyo yardımcı olurmusunuz

Bir yorum yazın