Beslenmenin Duygular Üzerindeki Etkisi

0
3326

İyi bir yemekten sonra bazen duygularının nasıl değiştiğine dikkat ettin mi? Çünkü ne yediğin ve içtiğin, beyninin kimyasını ve bununla bağlantılı olarak duygularını doğrudan etkiliyor.

Normal olarak sakin bilinen bir insanın bazen solundan kalkmış gibi davrandığına dikkat ettin mi? Kimi insan bazen durup dururken hırçınlaşmaya başlıyor. Neden biliyor musun? Bunun nedeni sadece kişilikleri ile açıklanamaz. Bazen karşındaki kişiden hiç beklemediğin bir tepkiyi aldığın olmuyor mu?

Ne yediğin, duygularını büyük ölçüde etkiliyor. Her besinin kendi kalitesine uygun enerjisi var. Besleyici değeri düşük, yağ ve şeker oranı yüksek besinler yersen enerjin düşer ve duyguların olumsuzlaşır. Neden mutsuz insanlar vücuda zararlı gıdaları daha fazla tüketiyorlar dersin? Zararlı gıdalar bedeni olumsuz etkiler ve olumsuz duygular içinde daha fazla zararlı gıdaları tüketirsin. Bu bir kısır döngü. Toprağın altında yetişen besinlerin enerjini yavaşlattığına, toprağın üzerinde yetişen besinlerin enerjini yükselttiğine dikkat et. Güneşle doğrudan teması olan bitkiler sana enerji verir. Kırmızı eti fazla tüketen insanlar da genellikle daha hırçın oluyor. Neden? Hayvanlar boğazlanırken bedeninde salgılanan hormonlar, eti tükettiğimizde bizim bedenimize giriyor.

Kan şekerimiz düştüğünde de hiç de iyi duygular içinde olmayız. Sinirli ve gergin olmaya başlarız. Beyin faaliyetleri glikoza ihtiyaç duyar. Kanda şeker miktarı düşünce, düşünce yeteneğimiz de zayıflar.

Ne yediğin sadece zihinsel faaliyetlerini değil, fiziksel sağlığını da etkiler. Amerikan hapishanelerinde yapılan bir araştırma, mahkumların daha fazla salata daha az fast food yediklerinde, cezaevi içi suç oranlarının büyük ölçüde düştüğünü gösteriyor. En vahşi cinayetleri işleyen insanların çocukluklarında sağlıklı besinlerle beslenmedikleri de yapılan araştırmalar arasında.

Sen kendini gözle. Bazı günler sadece vejetaryen beslen, bazı günler hayvansal gıdalar ve fast food türü yiyeceklerle beslen. Bedenin sana gereken mesajı verecektir.

KaynakNil Gün, 'Mutluluk Kitabı'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz