Dua Etmenin Faydaları

0
5616

Doğuştan ya da sonradan olma dindar bir insan değilseniz, tam bir şüpheciyseniz bile duanın size sandığınızdan çok faydası olacaktır. Çünkü dua uygulamalıdır. Dua, Tanrıya inansın ya da inanmasın herkesin en temel psikolojik ihtiyaçlarından üçünü karşılar:

1. Dua, bizi üzen şeyin tam olarak ne olduğunu ifade etmemize yardım eder. Bulanık ve karışık bir sorunla uğraşmak hemen hemen olanaksızdır. Bir açıdan dua, sorunlarımızı yazmaya benzer. Tanrıdan bile olsa yardım istediğimizde sorunumuzu sözcüklere dökmek zorundayız.

2. Dua, bize yalnız olmadığımız, yükümüzü paylaştığımız hissini verir. Pek azımız, en ağır yüklere, en sıkıntılı sorunlara kendi kendimize dayanacak kadar güçlüyüzdür. Bazen kaygılarımız o kadar mahremdir ki onları en yakın arkadaşlarımız ve akrabalarımıza bile açamayız. Bu durumda çare dua etmektir. Her psikiyatr, içine kapanık ve gergin olduğumuzda, ruhumuz karardığında sorunlarımızı biriyle tartışmanın tedavi açısından iyi olacağını söyler. Başka kimseye anlatamıyorsak Tanrıya anlatalım.

3. Dua, etkin bir yapma ilkesini harekete geçirir. Harekete giden ilk adım duadır. İnsanın her gün bir şey için dua edip, o duadan yararlanmayacağını, yani onu gerçekleştirmek için girişimde bulunmayacağını sanmıyorum. Dünyaca ünlü Dr. Alexis Carrel, “Dua, insanın üretebileceği en güçlü enerjidir,” demiştir. Öyleyse neden onu kullanmayalım? İster Tanrı, ister Allah, ister Ruh diyelim, doğanın gizemli gücü bizi ele geçirdiği müddetçe tanımlarla uğraşmanın ne faydası olur?

Neden hemen şimdi yüreğinizdeki yükten kurtulmuyorsunuz? İnancınızı kaybettiyseniz, onu yenilemesi için Yüce Tanrıya yalvarın ve Aziz Francis’in yedi yüzyıl önce yazdığı bu güzel duayı tekrarlayın: “Tanrım beni huzurunun bir parçası yap. Nefret olan yerde aşk ekmeme izin ver. Yara olan yerde bağışlama ekeyim. Şüphe olan yerde inanç, ümitsizlik olan yerde umut, karanlıkta ışık, üzüntüde neşe. Göklerin sahibi, avutulmaktan çok avutayım, anlaşılmaktan çok anlayayım, sevilmekten çok seveyim. Çünkü vererek alırız, bağışlayarak bağışlanırız ve ölerek sonsuz hayata doğarız.”

KaynakDale Carnegie, 'Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak'
Avatar
Alem ancak ilimle anlaşılabilir. İlim arttıkça da alemler değişir ve çoğalır. İşte biz bu ayrı ayrı alemleri süratle bir noktada toplayabildiğimizde insan oluruz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz