Ferrarisini Geri Almaya Çalışan Bilge

0
260

Günümüzde pek çok kişi aşırı maddesel yaşamdan dolayı ciddi bir mutsuzluk veya boşluk içindedir. Bu durumun sonucu olarak da bu kişiler birden bir bunalım geçirerek her türlü yaşam tarzı alışkanlıklarından ve maddi olanaklarından vazgeçip kendilerine yeni bir yaşam tarzı benimsiyorlar. Aslında burada çok güzel bir durum ve iyi niyet söz konusu. Kişi artık aşırı maddesel yaşam tarzından vazgeçip yıllarca peşinden koştuğu ve ciddi bedeller ödediği maddesel varlığını, zenginliğini terk etmektedir. Çok satan kitapta olduğu gibi iş, Ferrarisini satmaya ve basit bir yaşama geçmek için Hindistan’a gitmeye kadar varabiliyor. Günümüzde de özellikle büyük şehirlerde aşırı yoğun ve maddesel yaşayan pek çok insan böyle bir özlemin içinde. Peki, bu durum sonucu alınan, “her şeyi terk” kararı doğru mu? İşte bu tartışılır, çünkü yine bu kişilerden pek çoğunun aşırı manevi yaşama ayak uyduramadığını ve eski alışkanlıklarının bir bölümünü aradığını gördüm.

Yaşamda maddesel deneyimler de layıkıyla yaşanmalıdır. Nasıl ki sadece maddesel yaşamak ve para hırsıyla kavrulmak doğru değilse aynı şekilde tüm yaşantıyı da sadece manevi olarak görmek ve maddesel deneyimlerden kaçmak da doğru değildir. Tabii ki bazı özel görevleri olan ruhsal liderler veya kendini ruhsal çalışmalara adamayı seçmiş kişiler bu tanımlamanın dışındadır. Yaradan bizim sadece manevi bir boyutta olup sadece spiritüel deneyimler yaşamamızı isteseydi, o zaman bedenlenmemize, cinsiyetimize gerek olmazdı ve sadece bir ışık beden -nur olarak kalır ve bu boyuta gönderilmezdik.

Yaşamda tekamül etmek için belirli dönemlerde para, cinsellik, iş ve benzeri maddi deneyimler de gereklidir. Burada önemli olan maddenin esiri olmadan ve başkalarının hakkına tecavüz etmeden ve doğaya ve diğer canlılara zarar vermeden maddesel açıdan da başarılı olmaya çalışmaktır. Burada amaç, sadece zengin olmak değil, farkındalık halinde eldeki imkanları aşırı hırsa kapılmadan kullanarak iyi bir maddi performans sergilemek olmalıdır. İyi ve kötü enerjilerin iyice kutuplaşmaya gittiği günümüzde özellikle iyi insanların maddi açıdan da güçlü olmasında yarar vardır. Çünkü para da çok özel bir enerjidir ve kötü güçlerin elinde tehlikeli bir silahken iyi güçlerin elinde ise çok olumlu kullanılabilecek bir dönüştürücüdür, aracıdır. Unutmayın, sadece iyi olmak da güzel bir meziyettir, ama sadece kuru kuruya iyi olmanın, daha iyisini yapabilecekken güdük kalmanın kimseye bir yararı olmayabilir. Hem daha iyi hem de maddi açıdan daha güçlü olup çok insanın sorununu çözebilir, onlara yardımcı olabilirsiniz. Size verilen potansiyeli kullanmazsanız belki de iyilik ve yardım yapabileceğiniz çoğu muhtacın hakkını yemiş olursunuz. İyi ve güçlü bir insanın sadece iyi ama güdük kalmış, potansiyelini kullanmamış bir insana göre topluma ve insanlığa çok daha fazla katkısı olabilir, unutmayın.

Tokgözlülük ve verilen potansiyeli kullanmama aynı şeyler değildir. Eğer maddi açıdan güçlü olabiliyorsanız imkanlarınızı ve verilen fırsatları kullanın. Para yanlış yerlerde ve kimselerde olacağına sizde olsun. Paranın negatif güçlerin eline geçmesini mümkün olduğunca engelleyin ve onu doğru kullanacak kanallara akmasını sağlamaya çalışın. Her türlü maddesel varlıktan vazgeçmek de bir seçimdir ve saygıyla karşılanabilir, ama paradan kaçmak yerine en azından onun doğru kanallarda kalmasını sağlamak, iyiliği güçlü kılmak adına daha doğru olur. Bir anda uç seçimler yaparsanız, bu deneyimleri tamamlarken veya tamamladıktan sonra bu sefer de maddi mutsuzluk duyma riskiniz olabilir, yani önce “Ferrarisini satan” sonra da “geri almaya çalışan” bilge durumuna düşebilirsiniz. Unutmayın, sadece para hırsı ve maddesel dünya ve deneyimler içinde kalıp maneviyattan uzak bir yaşantı nasıl yanlış ve eksikse, maddesel deneyimlerden kaçıp sadece ruhsal dünya içinde kalmak da eksik olabilir ve deneyimlerde tamlığı bozabilir.

Maddesel deneyimleri ruhsal bir farkındalıkla yaşamak, paranın ve gücün esiri olmamak, parayı daha çok insana yardım etmek için istemek ve iyi kanalda tutmak ve bunları yaparken hak yememek de gerçek bir bilgelik türüdür.

KaynakDr. Ender Saraç, 'Ruhsal Gelişim'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz