Gelin Kendi Erdemimizi Kendimiz Yaratalım!

0
263

Başkalarının bize hayran olmasına bağımlı olmamalıyız. Başkalarının fikirlerine ve düşüncelerine de. Kişisel erdem, dışsal bir kaynaktan alınamaz. Kişisel erdem, arkadaşlardan alınmaz, başkalarının bize gösterdiği saygıda bulunmaz. Diğerleri, bizi sevenler bile, çoğu zaman fikirlerimizle uyuşmazlar, bizi anlamazlar ya da coşkumuzu paylaşmazlar. Bu, hayatın bir gerçeği. Başka insanların bizim hakkımızda ne düşündüklerini çok ciddiye almayalım. Gelin kendi erdemimizi kendimiz yaratalım.

Kendi erdemimize mükemmel insanlarla arkadaşlık ederek ulaşamayız. Kendi erdemimizi yaratmak için kendi emeğimizi harcamalıyız. Buna şimdi başlayalım, elimizden gelenin en iyisini yapalım ve kimin bizi gözetlediğiyle ilgilenmeyi artık bırakalım.

İyi ve faydalı işleri başkalarından saygı ya da hayranlık beklemeden yapalım. Başkalarından beklediğimiz hiçbir şey, kendi yaratacağımız erdem kadar değerli değildir. Başkalarının başarıları ve mükemmellikleri sadece onları ilgilendirir. Biz ise onlardan sadece ilham alabiliriz.

Gerçekten bize ait olan şey nedir? Bunu iyice bir düşünelim. Karşımıza çıkan fikirleri, kaynakları ya da fırsatları düşünelim. Kitap okur musunuz? Kitaplardan öğrenmeye çalışalım. Onlardaki bilgeliği yaşamımıza katalım. İyi bir fikriniz mi var? İyi fikirlerimizi her zaman takip edelim. Neye sahip olduğumuzu bilelim ve uygulamaya geçirelim.

Gerçekten bizim olan şeyi tanıyarak doğa ile uyumlu hareket edebilir ve kendimizleyken hakikaten mutlu olabiliriz.

KaynakEpiktetos
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz