Güneşkent –Yeşil Antalya Projesi

0
537

Güneşkent –Yeşil Antalya Projesi, Türkiye’de ilk kez bir kentin;  yerel yönetimin öncülüğünde, iklime,insana, kültürel ve doğal mirasa saygılı, sürdürülebilir ve herkes için yaşanabilir geleceğinin tüm paydaşlarınca katılımcı bir şekilde bugünden biçimlendirileceği uzun soluklu bir girişimin adıdır. Doğal ve tarihi mirası, ekonomik önemi ile Türkiye’nin incisi Antalya’daki bu girişim tüm Türkiye’ye örnek olacak bir hareket olacaktır.

Güneşkent –Yeşil Antalya, dünyanın dört bir yanında iklim dostu kentler, yeşil kentler, güneş kentleri gibi sayısız girişimin derslerini projeye taşıyacak, uluslararası alanda dayanışma ağlarına üye olacaktır.

Güneşkent –Yeşil Antalya, Türkiye’de büyük kentlerin kâbusu olan ulaşım sorunları, çevre kirliliği, plansız ve insana duyarsız büyüme, yaşayanlarının ve paydaşlarının parçası olmadığı yanlış kararların olumsuz etkileri gibi etkenleri bertaraf edecek bir bölgesel gelişmenin ilk adımlarını atmak istemektedir.

Güneşkent –Yeşil Antalya, uzun soluklu bir girişimin sadece ilk adımı olabilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Türkiye’nin yukarıda sıralanan çok sayıda alan ve disiplinde ülkenin birikimini ve zenginliğini kullanmaya çalışacak ama uluslararası deneyimden de sonuna kadar yararlanacaktır.

Güneşkent –Yeşil Antalya, Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB) öncülüğünde Güneş Enerjisi Sanayi ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP), Akdeniz Üniversitesi (AU), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü (EU–GEE), Muğla Üniversitesi (MU) ve Sabancı Üniversitesi(SU)’nin koordine ettikleri bir takım ile yola koyulmaktadır.

Kaynakwww.antalya.bel.tr
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz