İnsanı Mutlu Eden Yatırımlar

0
355

Para insanı mutlu eder mi? Düşündüğünüzden daha az belki de. Araştırmalar, varlıklı insanların yoksullardan, varlıklı ülkelerin de yoksul ülkelerden sadece biraz daha mutlu olduğunu ortaya koyuyor.  Bu sonuç sizi de şaşırtmış olabilir, oysa ki hepimiz paranın daha sağlıklı, daha uzun bir ömür sürmemize yardımcı olduğunu, ailemiz ve arkadaşlarımızla daha fazla vakit geçirmemizi sağladığını ve hayatımızın kontrolünü daha çok bize verdiğini düşünürüz.

Eğer durum böyleyse, o zaman para neden daha fazla mutlu edemiyor? Tüketici Psikolojisi adlı bir dergide çıkan bir araştırmaya göre bu sorunun yanıtı insanların parayı doğru harcamamaları. Araştırmanın yazarları olan psikoloji profesörleri ve mutluluk bilimi uzmanları, insanlara paralarını mutluluklarını arttırmalarının yollarına harcamalarını tavsiye ediyorlar. Bu yollardan birkaçı ise şöyle:

1. Daha fazla deneyim, daha az eşya alın. Daha fazla malzeme almak yerine tatil, eğitim programı, konser bileti gibi eğlence fırsatlarına para harcayın. Alacağınız eşyalara gönlünüzü çabuk kaptırırsınız, ama aldığınız zevk de aynı hızla uçar gider. Deneyimler ise sizle birlikte kalır.

2. Başkalarına para harcayın. Başkalarına para vermek veya hediye almak, ödül almakla bağlantılı beyin bölgesini faaliyete geçirir ve toplumsal bağları güçlendirir ki bu da mutluluğu çoğaltır.

3. Büyük bir hediyeden ziyade bir sürü küçük keyifler alın. Özellikle paranız azsa, yılda bir kere alacağınız büyük bir hediye yerine sık aralıklarla daha küçük şeyler alabilirsiniz. Büyük ve pahalı bir hediyenin verdiği haz bile çabucak uçup gider.

4. Acele etmeyin, biraz sabredin. Bir etkinliği dört gözle beklemek,  etkinlik kötü bile sonlansa, inanılmaz bir keyif kaynağıdır.

5. Satın alacaklarınızın günlük yaşamınızı nasıl etkileyeceğini iyice düşünün. Mutluluk, çoğu zaman günlük hayatın daha iyi bir duruma gelmesiyle oluşurken mutsuzluk, büyük olayların olmasından çok gündelik zorluklardan dolayı oluşur. 30 senelik bir ev kredisi almadan önce iyice düşünmekte fayda var.

6. Başkalarının mutluluklarını yakından izleyin. Araştırmalar, bir şeyden ne kadar keyif alacağınızı önceden tahmin etmenin en iyi yolunun diğerlerinin o şeyden ne kadar keyif aldıklarını görmek olduğunu ileri sürüyor.

KaynakUC Berkeley, 'Wellness Letter'
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz