Mutlu Bir Hayatın Reçetesi Nedir?

0
825

Mutlu bir hayatın reçetesi üzerinde uzun bir süre ciddi ciddi düşünüp; hastaların anlattığı, geleceğe yönelik umut, düş ve korkuları dikkatle dinledikten sonra, yedi ana madde olduğu sonucuna vardık. İşte size mutlu bir hayatın reçetesinde yer alan yedi ana madde:

  • Sağlık, hastalıktan azade olmanın ötesine taşan, sınırsız enerji ve yaşama coşkusu içeren bir canlılık düzeyidir.
  • Maddi yeterlilik, ihtiyaçlarınızdan fazlasına sahip olmak ve para için kaygılanarak enerji ve zaman harcamak zorunda kalmamak anlamına gelir.
  • Sevgi dolu ilişkiler, (birçok insanın bir numaralı arzusu) kurabilmek için iletişim yeteneğine, başkalarıyla geçinme, dinleme ve kendini ifade etme, insanları oldukları gibi kabul edip onların kendilerini özel biri gibi hissetmelerini sağlama yeteneğine sahip olmak gerekir.
  • Arzu ettiğiniz biçimde yaşayabilmek, kendi ilgi alanlarınız ve yeteneklerinize zaman ayırarak, kendi seçimlerinizi yaparak, hayatınızın yönünü kontrol edebilmektir.
  • Hayatta amaçlar edinmek ve tatmin olmak: Hayatınızın bir anlamı olduğunu en derinlerde bir yerde bilmek, yöneldiğiniz noktayı ve oraya nasıl ulaşacağınızı kesinkes bildiğinize inanmak, kendi kişisel ve ruhsal gelişmenize en iyi şekilde nasıl katkıda bulunabileceğinizi kavramaktır.
  • İç huzuru, kendini her zaman iyi hissetme, korku ve diğer olumsuz duygulardan uzak kalabilme yeteneği; kendinizden samimi bir şekilde hoşlanma; hayatın karanlık değil güneşli yüzüne eğilimli olma.
  • Dünyayı bulduğunuzdan daha iyi bir yer olarak bırakacağınız inancı ve başkalarının kişisel ve ruhsal gelişmesini etkilediğiniz, değerli bir katkıda bulunduğunuzu bilme mutluluğu.

Bu listeyi yeniden yeniden okuyun ve bu ölçülere göre hayatınızı değerlendirin. Eğer elinizi vicdanınıza koyup bu yedi amaca ulaştığınızı dürüstlükle söyleyebiliyorsanız, hiç kuşkusuz iyi bir hayatınız var demektir. Aslında kendi kitabınızı yazmalısınız; sizden kesinlikle bir iki şey öğrenebiliriz! Eğer böyle değilse, kendinizi yeterince değerlendirmiyorsunuz demektir. Hayattan istediğinizi elde edebileceğinizi söylemek kulağa basmakalıp bir söz gibi gelebilir, ama sırf doğru olduğu için basmakalıptır.

Kavramanız gereken ilk şey, bunu başka kimsenin sizin için yapmayacağıdır. Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız kendinizi kandırmaktan vazgeçin. Bunu başkası yapamaz… siz kendiniz yapmak zorundasınız!

KaynakRex Johnson&David Swindley, 'İçinizdeki Gücü Uyandırın'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz