Perili Köşk’te Bir şeyler Kımıldanıyor: “Anima”

0
147

Sanat anlayışını “Bir sinek kuşunun bile mükemmel bir vücut yapısı ve ekosistemi vardır. Bu, insana Tanrı adında mutlak bir yaratıcı olduğunu düşündürür. İnsanoğlu mutlak varoluşu ancak ve ancak mecazi ve sembolik şekillerde temsil, ifşa ve andırmaya çalışabilir. Ben yaşam gücünün mutlaklığına inanıyorum. Bu bana hayat veren muhteşem bir kavram.” diye açıklayan Choe U-Ram, sergilerinde mekanik, ışık ve ses arasındaki uyumu ve uyumsuzluğu aynı anda göstermeyi başarıyor. Çalışmalarında, mitolojiden esinlenen sanatçı, zamanı, yaşamı ve yaşamın sınırlarını sorguluyor.

Perili Köşk’te gerçekleştirilecek olan sergi, sanatseverlere çağdaş sanatın ilgi çekici örneklerinden birine tanıklık etme imkanı sunuyor. Küratörlüğünü, 2000 yılından bu yana birçok uluslararası medya sanatı sergisinin de küratörlüğünü üstlenen Choi Doo Eun’un yaptığı “Anima”, hareketten akışa, tarihten mirasa, bireyselden ilişkisele, yaratılmış makinelerden özel anlara uzanan kavramlara dokunuyor. Sergi, sanatseverleri, canlı makinelerden Anima’ya giden yolda, parçaların toplamından daha büyük bir bütünü deneyimlemeye ve yaşamın sınırsızlığını keşfe davet ediyor.

U-Ram, kinetik heykellerinde metal, reçine, ahşap, kristal, 24 ayar altın varak, plastik torba, pervane, motor ve işlemci gibi malzemeler kullanıyor.

Erken dönem arabaları tasarlayan mühendis büyükbabası ve sanatçı anne-babasının izinden giden Choe U-Ram, metal objeleri ile mekanik dizayn ve fizik bilgisini kullanarak yarattığı makinelerle tanınıyor. Kinetik heykel sanatının önemli isimlerinden olan Choe U-Ram’ın Asya, Avrupa ve Amerika’da gerçekleştirdiği pek çok sergisi bulunuyor.

Yaptığı çalışmalarıyla dünyada adından sıkça söz ettiren Koreli sanatçı Choe U-Ram’ın yarattığu mekanik eserler “Anima” adlı sergide 14 Nisan’a kadar Borusan Contemporary Perili Köşk’te görülebilir.

Kaynakhttp://www.borusancontemporary.com/sergiler/21/124/resim/anima.aspx?rank=4#bigimg
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz