Yürüyüş Yapmak Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

0
165

Sıkı bir yürüyüş, çocuktan yaşlısına herkese tavsiye edilen mükemmel bir egzersiz türüdür. Yürüyüş yapmanın sayısız faydası vardır. Mesela, pek çok ciddi rahatsızlık riskinin azalması, tüm sistemlerin ve organların fonksiyonlarının iyileşmesi, erken ölüm riskinin düşmesi ve psikolojik sağlığın düzelmesi gibi.

Sıkı yürüyüşle bazı kanser türleri arasındaki bağlar önceden beri bilinmektedir. Özellikle, erkeklerde prostat kanseri riskinin azalması, sıkı yürüyüş yapmanın en önemli faydaları arasındadır. Kanser riskini azaltmak için yürüyüş yapmayı seçmek çok iyi bir fikirdir. Artan sayıda çalışma bu tür fiziksel aktivitelerin meme kanserini önlemede çok işe yarayabileceğini gösteriyor.

En son yapılan bir araştırmanın bulgularına göre,  kadınlar meme kanseri risklerini her gün yaklaşık 90 dakika yürüyüş yaparak önemli oranda azaltabilirler. ABD’deki North Carolina Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, haftada 10-18 saat arası yapılan yürüyüşün meme kanserini önlemede önemli rol oynayabileceğini ve meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 30 azaltabileceğini ileri sürüyor.

Araştırmacıların çalışmalarının gösterdiği gibi, düzenli yürüyüş yapmak kanserli dokuların oluşumunun önünü kesmede rol oynayan yağ dokusu oluşumunun yavaşlamasına ve meme kanseri riskinin etkili bir şekilde azaltılmasına yardımcı oluyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz