Etiket: birey

Kısıtlanan Özgürlüğün Bedeli: Öfke ve Nefret

Kişinin ısrarla yüzleşmekten kaçındığı nefret ve öfkenin en ciddi zararlarından birisi de bireyin kendine acımasına zemin hazırlamasıdır.

Çalışmak Ruh Sağlığı İçin Zorunludur

İnsanın çalışması, üretmesi bütün doğal içgüdü ve dürtülerin doyumu, toplumsal güdülerin yarattığı gereksinimlerin giderilmesi için gerekli, hatta zorunludur.

Vicdan Nedir?

Toplumsallaşma sürecinde, insan doğasına da uygun olarak çocukta gelişen insan sevgi ve saygısı, onda toplumsal bilincin, yani vicdanın da temelini oluşturur.

Benlik Bilincine Ulaşmadaki Aşamalar

Birey olmak, benlik bilinci içerisinde pek çok aşamadan sonra gerçekleşir. İlk aşama çocuğun varlığının farkına varmadan önceki masumiyetidir. İkinci aşama başkaldırmadır.

Anneyle Psikolojik Göbek Bağını Koparmak

Onu anneye bağlayan göbek kordonunun kesildiği andan itibaren minik bebek, ayrı bir varlık konumuna geçer, ama eğer psikolojik göbek bağı zamanında kesilmezse çocuk anne babasının dizinin dibinden bir daha hiç ayrılmaz.

İnsanın Var Olma Mücadelesi

Her şekilde bebek neredeyse tamamen ebeveynlere, özellikle de onu besleyip büyüten anneye bağımlıdır. Birey oluncaya dek sayısız evreden geçer. İlk özgürlük hissiyle ayrı bir varlık olduğunu ayrımsar.

Zamanla Yarışmak: Saatlerin Gölgesinde Geçip Giden Bir Yaşam

Ne kadar özgürlükten ve orijinallikten yoksunsa kişi, zaman onun üzerinde o denli egemen olur. Zamana kölelik eden insan, kendini hapsolmuş hisseder.

Trajedi Anlayışımızın Kayboluşu

Willie, toplumun ona öğrettiklerini ciddiyetle kabullenmiş; yorulmak nedir bilmeden çalışmanın ve ekonomik gücün tek gerçek olduğuna inanan ve insanın doğru mevkilerde doğru insanları tanıması durumunda sırtının yere gelmeyeceğine ikna olmuş bir adamdır.
10,861BeğenenlerBeğen
457TakipçilerTakip Et

En çok okunan yazılar