Kendi Doğal İşini Yapma Zorunluluğu

0
130

Tuhaf olan, günümüzde kendi doğal işini yapmak için alan bulmak ve yaratmak, işin kendisinden daha çok “çaba” gerektiriyor. Bu daha çok, modern toplumun örgütlenme biçiminin ve topluma egemen olan değerlerin bir işlevidir. Toplumun gündemi ile doğanın yöntemleri arasındaki çatışma, sadece günümüze özgü değildir. Yine de, şimdiki çağda neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmenin büyük yardımı olabilir. Günümüzün ticari toplumu hırslı, dışa dönük kişilikleri, dikkatleri üzerine çekmeyi sevenleri ve kendini övenleri ödüllendirir.

Tabii ki pek çok insan doğal olarak böyle değildir. Ancak, bir şekilde bu toplumsal tercihlerle uzlaşmaya varmadıkça, doğal olarak kendilerine ait olan işleri yapma şansını kaçırabilirler. Eğer insan zengin doğmamışsa, doğal olarak kendine ait olan işi, pazarlama reklamları tarafından enerjisinin tüketilmesine izin vermeden yapması için bir denge kurması zorunludur. Kendi reklamını yapmak için çok az ya da çok fazla çaba göstermek, kendi doğamızı izleme yeteneğimizi bozabilir.

Toplumsal baskılara ne boyun eğmeli ne de onları küçümsemeliyiz. Bu baskılar, oldukça bilinçli ve yetenekli bireylerin yaşamını bile fazlasıyla etkileyebilmektedir. Zen yazarı ve filozof Alan Watts otobiyografisinde, günümüzün ticarileşmiş toplumunda başarının bir gereği olarak gösterişçiliğin öneminden söz eder. Onun da söylediği, “Oyunculuk yeteneği olmayan ve sırası geldiğinde güçlü bir kişilik olarak oyuna girmeyen bir kişi, bağımsız bir yazar veya bakan olarak başarılı olamaz; başarıyla kastettiğim yalnızca mali karşılık değil, aynı zamanda etkili bir iletişimdir.”

Modern dünyada hayatınızı kazanırken, doğanıza uygun davranmak ve sebatlı olmak kuşkusuz zor bir meydan okumadır. Modern kültürde büyüyen bir farkındalık olarak algıladığım, kişinin işini yalnızca maaş çekini almak için bir araç olarak değil, özünü doğru bir şekilde ifade edebildiği bir işe dönüştürmek için duyduğu gereksinim bana cesaret veriyor. Hızla gelişmekte olan bu kültürel farkındalık içinde büyük bir toplumsal değişimin potansiyelini taşıyor. Ancak sevdiği ve doğal olarak üstün olduğu işi yapan kişilerin istisna olarak kaldığını bilmeliyiz. Günümüzde bu sosyal hareket, tabii böyle denilebilirse eğer, daha çok eğitimli ve kendini yönetebilen kişilerle sınırlıdır.

KaynakLaurence G. Boldt, 'Bereketin Taosu'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz