Ölüm ve Hastalıklarla Mücadelede Yüksek Lifli Gıdaların Önemi

0
325

50 ile 71 yaş arası yaklaşık 400.000 kişi ile yürütülen bir çalışma, yüksek lifli beslenmeyle daha uzun yaşama arasında kuvvetli bir bağ olduğunu buldu.

Archives of Internal Medicine dergisinde yer alan araştırmaya göre, özellikle tam tahıl, meyve ve sebze açısından zengin bir diyet uygulayan deneklerin dokuz yıl sonrasında ölüm ihtimali diyetinde çok az lif olanlara (günlük 13 ve 11 gram) göre yüzde 22 daha düşüktü.

Yüksek lifli grupta yer alanların kardiyovasküler hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve solunum hastalıklarından ölme riski daha düşük çıktı. Yüksek lifli diyet, ayrıca, kadınlarda olmasa da, erkeklerde daha az kanser ölümüyle sonuçlandı.

Daha düşük ölüm oranları ile tam tahıllardan alınan besinsel lif arasında bir bağ var, diyor araştırmanın baş yazarı ve National Cancer Institute çalışanı Dr. Yikyung Park.

Bulgularımızdan biri de lifin iltihaplanmayı önleyici özellikleri olduğudur,” diyor Dr. Park ve tahılların aynı zamanda yararlı vitaminler, mineraller ve kimyasallarca zengin olduğunu da ekliyor.

Araştırmanın yazarları, daha fazla lifli gıdalar yiyen insanların genellikle daha sağlıklı, daha eğitimli ve fiziksel olarak daha aktif olduklarını belirtiyorlar. Araştırma bu farkları göz önünde bulundurmuştur.

Araştırmanın başında tüm katılımcılar 124 maddeli bir gıda frekans anketini doldurmuşlardı.

KaynakThe New York Times
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz