Vejetaryen Beslenmenin Esasları

0
259

Birkaç konuda bilgi sahibi olursanız, vejetaryen yemeklerinin zevkine varmaya başlayabilirsiniz. Gittikçe popülerleşmesine ve beslenme konusunda gün geçtikçe daha fazla bilgi sahibi olmamıza rağmen, çoğu insan vejetaryen beslenme konusunda hala bazı yanlış bilgilere sahiptir. Bilgilenmedeki bu eksiklikleri gidererek beslenmenizi hem daha zevkli hem de daha yararlı hale getirebilirsiniz.

Eğer vejetaryen olarak büyüdüyseniz, büyük bir olasılıkla tüm gıda gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde besleniyorsunuzdur; fakat daha az et tüketmeye çalışıyorsanız ya da daha yeni vejetaryen yemekleriyle tanışıyorsanız, bazı noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Tamamen vejetaryen yiyeceklerle beslenerek son derece sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz fazla zor değildir. En önemli nokta farklı türde yiyecek yelpazesini geniş tutmaktır: ne kadar çok çeşit yiyecek yerseniz bedeniniz için o kadar faydalı besinlerden yararlanmış olursunuz.

En sık yapılan hata, et, balık veya tavuğun “yerini tutacak” bir şeyler yemektir. Biraz bilgi, istek ve duyarlılıkla, dünyanın her bir köşesinde yapılmakta olan lezzetli vejetaryen yemekleri beslenmenize dahil ederek yemek alışkanlığınızı geliştirecek ve yeni şeyler öğreneceksiniz. Bu bilgiler, beslenme konusunda bilimsel olarak yapılan araştırmalardan daha değerlidir.

Beslenmenizde baklagiller, hububat, sebze, meyve ve -eğer vegan değilseniz- yumurta ve süt ürünleri dengeli bir oranda yer alıyorsa, hata yapmanız mümkün değildir.

Birçok bilimsel araştırmaya göre, doğal ve lifli gıdaların yanında az tuz ve şeker tüketen halklarda çok daha ender olarak yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, bağırsak hastalıkları (bağırsak kanseri dahil), şeker hastalığı ve safra taşı problemleri görülüyor. Doğal haldeki tahıllar özellikle çok önemlidir. “İşlenmemiş” ifadesini doğal haldeki tahıllar için kullanmak, doğru değildir. Çünkü kepek ekmekleri, tam pirinç gibi çoğu değerli gıda, sofraya gelmeden önce bir çeşit işlemden geçer.

Satın aldığınız ürünlerin taze olmasına dikkat edin, bunların besin değerleri en yüksek seviyede olur. Bundan dolayı, hem de ekonomik olması için, sebze ve meyveleri mevsiminde, en ucuz ve en doğal oldukları zamanlarda alın.

Aynı nedenle, mevsiminde ucuz ve taze olarak aldığınız gıdaları evde dondurucuda saklayın. Domates ve kırmızıbiber salçaları ile meyvelerden reçel ve püreler hazırlayın; böylece yıl boyu yazın güzel lezzeti damağınızda olur.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz