Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

0
249

Vücudumuzun B grubu vitaminlerine, sinir sisteminin iyi işlemesi ve metabolizmayı çalıştırmasını sağlamak için ihtiyacı vardır. B vitaminleri kepekli ekmek ve tahıllarda, makarnalarda, yemiş ve çekirdeklerde, bezelye, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, patates, avokado, meyveler ve mayada bulunur.

B12 vitamini, süt ürünlerinde, yumurtada, mayalanmış yiyeceklerde, katkılı soya sütü gibi yiyeceklerde bulunur. B12 sinir hücreleri ve alyuvarların oluşumunda temel unsurdur. Vejetaryenlerde eksik olma riski olan tek vitamin budur.

B1 Vitamini (thiamin), soya fasulyesi, kepekli buğday, ayçiçeği çekirdeği, ceviz, bezelye ve fasulyede bulunur.

B2 Vitamini (riboflavin), süt ürünleri, mantar, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler, badem, erik ve hurmada bulunur.

B3 Vitamini (nikotinik asit), mantar, susam ve ayçiçeği çekirdeğinde bulunur.

B6 Vitamini (pyridoksin), üzüm, kuru üzüm, muz, ayçiçeği çekirdeği ve soya fasulyesinde bulunur.

Folik asit, marul, kıvırcık salata, portakal, ceviz, badem ve avokadoda bulunur.

C Vitamini, enfeksiyonlardan korur, hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır ve demirin vücutta kalmasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler, domates, dolmalık biber, Frenk üzümü, portakal, çilek ve kivide bulunur.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözülen vitamin türleridir. Süt, tereyağı, peynir, margarin, yağlar, yemiş ve çekirdeklerde bulunur. Bu vitaminlerin bitkisel eksikliği pek ender görülür.

Güneşe çıkıldığında vücut D vitamini üretir, bu vitamin kemiklerin kalsiyum alabilmesi için gereklidir. A vitamini göz, deri, saç, tırnak sağlığı için gerekli olduğu kadar vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını da sağlar. Süt ürünlerinde, yeşil ve sarı sebzelerde, özellikle havuç, kayısı, kırmızıbiber, maydanoz ve ıspanakta bulunur.

Dengeli beslenen bir vejetaryende vitamin eksikliği neredeyse olanaksızdır. E vitamini, hücrelerin parçalanmaması için önemli öğeler taşır. K vitamini ise kanın pıhtılaşması için gereklidir. Vejetaryenler, vitamin katkısına gerek duymamalıdırlar, ancak doktor tavsiyesi üzerine ek vitamin alınmalıdır. Bu konuda çeşitlilik en önemli unsurdur. Dengeli beslenme ile gerekli vitaminleri alabilirsiniz.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz