Raja Yoga Nedir?

0
8392

Yoga bir din değildir. Bir yaşama biçimidir. Yoga yapmak için herhangi bir inanış değişikliği gerekmez. Yoga bir bilimdir. İnsanın sağlıklı, sulh ve sükun içinde, başarılı, mutlu, ahlaklı, zihinsel disiplinli, dünyasal hayatın kısıtlamalarından ve bağlarından kurtulmuş bir geleceğe ulaşması için en uygun şartları araştırır. Konusu doğrudan doğruya insanın yücelmesidir, insanın kendisidir. Yöntemleri bilimseldir. Körükörüne inanışlar, batıl itikatlar, başkalarının söylediklerinden ve yazılı şeylerin yanıltıcı etkisinden uzaklaşarak insanın incelenmesi ile herkesin kendi kurtuluşuna yardım etmektir.

Yoga’nın birçok çeşitleri vardır. Bunların arasında Karma, Bhakti ve İnana yogalarla birlikte Raja Yoga’nın seçkin bir yeri bulunmaktadır. Raja görkemli ya da kral gibi demektir.

Türkiye’de en tanınan Yoga, Hata Yoga’dır. Değişik oturuşlar, beden hareketleri, solunum yöntemleriyle önce insan bedeninin sağlığını amaçlamıştır. Bedene ruhun egemenliğinin kurulması, kontrolün sağlanması ve böylece daha üstün bilinç merkezlerine ulaşılması için bir araçtır. Hata Yoga çoğu kez, derin düşünce için bedenin hazırlanması yöntemi gibi görülmektedir.

Raja Yoga bu hazırlıktan sonra insanın “Gerçek Varlığını” tanıması ve onu gerek bedene ve gerekse zihnin bütün bölgelerine egemen yapmayı temel alır. Raja Yoga içimizdeki Tanrısal gücü tanımamızı ve onun içimizdeki ve dışımızdaki dünyaya efendilik etmesini sağlar, amaçlar. Bunun için sekiz katlı bir yol izlenir. İlk ikisinde zihin çalışmaları, zayıflıkları ve ahlak kuralları, cahilliğin neden ve sonuçları incelenir. Üçüncüsünde hazırlık ve rahatlama hareketleri anlatılır. Dördüncüsü ile solunum uygulamasıyla zihinle bedenin bir tek noktada toplanması temin edilir. Beşincisi duyuların geri çekilmesidir; izlenimlerin aldatıcılığından kurtulmaktır. Altıncısı konsantrasyon, Yedincisi derin düşünce, meditasyon ve sekizincisi Samadhi’dir. Bu son bölümlerde başarılı bir Yogi, istediği an her yöne çevirebileceği güçlü bir alet geliştirmiştir. Sihir gibi bilinmeyen güçlere sahiptir. Fakat bu doğaüstü güçler eğitimin yan ürünleridir ve istekler yaratacağından ruhsal gelişme için engel sayılır.

Önce kişinin kendi özvarlığını, “BEN”ini tanımasını ister. “BEN”in kendini iradede gösterdiğini ve bu iradenin fiziksel dünyanın olduğu kadar, kişinin bedenini ve zihnini beceriyle kullanması, yönetmesi ve ona emretmesinin yöntemlerini öğretir. Konsantrasyon ve irade gücü Yogilerin olağanüstü sonuçları almasını sağlayan araçlarıdır. Raja Yoga ile insanın bünyesindeki gizli kalmış güçler açıklanmış ve harekete geçirilmiştir. Bu kadar olağanüstü düzeydeki gücü elde ederek Evrenin kuvvetleri üzerinde kontrol sağladıklarında bu Yoga biliminde ilerlemiş olanlar, ortalama insanlarla karşılaştırıldıklarında Tanrılar gibi görünürler.

Yoga’nın başlangıcı MÖ 1300 yıllarına kadar varır. Buda’nın evini terk ettikten sonra yanlarına gittiği iki öğretmen Yogi sayılırsa da Yoga’nın asıl gelişmesi, çığ gibi büyümesi Buda’dan sonra olmuştur. Öğretisindeki bütünlük ve gerçekliğin Yoga Bilimi üzerinde etkisi büyüktür. Kendisi en büyük Bilge ve Yogi sayıldığı gibi, daha ileri gidilerek Hindu dinlerindeki bir inanışa göre Krişna gibi, Tanrı bedenlenmesi kabul edilmekte ve Yogiler tarafından tapınma derecesinde aşırı sevgi ve hürmet görmektedir.

Raja Yoga, ikibin yıl kadar önce Patanjali’nin bir araya getirdiği Yoga sutralarında açıklanmıştır. Bhagavad-Gita ve onun bir bölümü Maharabarata’dan alındığı belirtilmektedir. Fakat Buda’nın öğretisinin özvarlık ile ilgili bölümünün günlük hayata daha yatkın ve uygulamalı hale gelmesi gibidir.

KaynakYogi Ramacharaka, 'Raja Yoga'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz