Vefalı ve Sadık Olmanın Özü

0
376

Vefalı ve sadık olmanın özü, öncelikle Yüce Olan’a karşı doğru sanı ve tutumlara sahip olmaktır. Anımsayın: Tanrısal düzen zeka sahibidir ve temel olarak iyidir. Yaşam rastlantısal olarak arka arkaya gelen anlamsız sahneler dizisi değil, fakat sonunda kavranabilir olan yasaları takip eden düzenli ve mükemmel bir bütündür.

Tanrısal irade vardır ve evreni adalet ve iyilik ile yönetir. Yüzeydeki şeylere baktığınızda bu her zaman size açık bir şekilde gözükmese de yaşadığımız evren, olanaklı en iyi evrendir.

Kendi kararınızı adalet ve iyilik beklentisi üzerinde sabitleyin, yaşadığınız olayların içinde kendilerini size gittikçe artan ölçüde göstereceklerdir. Niyetleri ve amaçlarıyla evrimi yöneten bir Tanrısal Zekanın var olduğuna güvenin. Yaşamınızı tanrısal düzenin iradesiyle uyumlu hale getirmeyi ve onunla yönetmeyi kendinize en üstün amaç edinin.

Niyetlerinizi, amaçlarınızı ve edimlerinizi tanrısal düzenle uyumlu hale getirmeye çaba gösterdiğinizde, yaşamınızdaki koşullara karşı kendinizi eziyet çeken, umarsız, kafası karışık ya da öfkeli birisi gibi duyumsamazsınız. Kendinizi güçlü, amacı olan ve kendinden emin birisi olarak duyumsarsınız.

Kararlı, vefalı ve sadık olmak kör bir inanç değildir. Kontrol alanınız içinde olmayan şeylerden uzak durma, kaçınma ilkesine bağlı kalmayı tutarlı bir şekilde uygulamak ve bu şeyleri, sorumlulukların doğal sistemine uygun olarak çalışmalarına terk etmektir. Olaylardan endişelenip onları kontrol etmeye çaba göstermekten vazgeçin. Bunun yerine onları nezaketle ve zekayla kabul edin.

Eğer güç alanınız dışındaki şeylerin aslında iyi ya da kötü olduklarını düşünme tuzağına sürüklenirseniz, belirlenmiş amacınızı sürdürmek için vefalı ve sadık olmanız olanaksız hale gelir. Bu tuzağa sürüklenirseniz (yaşamımızdaki kaçınılmaz olaylar içinde) dış faktörleri suçlama alışkanlığınız güçlenir ve düşmanlık, çekişme, düş kırıklığı, öfke ve suçlamanın olumsuz akıntısında kendinizi kaybedersiniz. Doğal olarak bütün canlılar kendilerine zarar vereceğini düşündükleri şeylerden uzaklaşır ve iyi, yararlı görünen şeylere yönelirler.

Vefalı ve sadık olmanın diğer bir yanı da ailenizdeki, ülkenizdeki ve bölgesel topluluğunuzdaki gelenekleri, görenekleri, adetleri sağduyulu bir şekilde gözlemlemenin önemidir. İçinde bulunduğunuz toplumun ritüellerini, hırs ve akıldışılık olmadan saf bir kalple yerine getirin. Saf bir kalple ritüellerinizi yaparsanız insanlarınızın ruhsal düzeniyle birleşirsiniz ve dahası, insanlığın temel arzularını anlarsınız.

Vefalı ve sadık olmak; acılığın, sertliğin, ısırır gibi konuşmaların, öfkeli olmanın, nefret dolu olmanın ve kafa karışıklığının ilacıdır ve tanrısal iradenin bizim için tasarladığı her şeyi yerine getirmeye hazır olduğumuza dair emin bir düşüncenin oluşmasını sağlar. Sizin amacınız ise dünyayı birleşmiş bir bütün olarak gören bir görüş sağlamalı, bütün varlığınız sürekli olarak en yüksek iyiye yönelmeli ve doğanın iradesini kendi iradeniz gibi uygulamanızı sağlamalıdır.

KaynakEpiktetos
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz