Bebekler Nasıl Beslenmeli?

0
166

Annenin sütü, bebeğin beslenmesi için yeterli değilse veya içilemeyecek halde ise, sıradan bir inek sütü kullanılmamalı, en azından üçte biri veya yarı yarıya suyla inceltilmeli ve ya süt şekeri ya da balla karıştırılmalı. Daha sonra bebeği, mümkün olduğunca kısa bir süre sonra meyve suyuyla (bir şeker kaşığı yardımıyla) beslemeye başlamalısınız (buğuda haşlanmış kırmızı pancarın suyu da bebek için iyi bir besindir). Öğünler arasında da suyla inceltilmiş bal verebilirsiniz. Bebeğin tatlıya karşı güçlü bir istek duyması, beslenme öğretilerinde meyve şekerinin “esas” alınması gereken bir unsur olduğunu kanıtlamaktadır.

İyi beslenmiş, sağlıklı ve normal kiloya sahip bir bebeğin vücudunda aslında kilolarca atık madde ve çürümüş süt bulunmaktadır.

Bebeğin hasta olup olmadığı hiç önemli değil, onu meyve suyu ve buğulanarak ezilmiş meyveyle beslemeye başladığınızda, boşaltımına dikkat ettiğiniz vakit haklı olduğumu siz de fark edeceksiniz. Bu nedenle, değişikliğin itinayla ilerlemesi gerekir. Bu arındırma süreci, bebekler ve çocuklarda da aynen yetişkinlerde olduğu gibi izlenmelidir. Bana göre, iyi anne sütüyle emzirilen bir bebeğe ayrıca protein takviyesi gereksizdir ve bu emzirme döneminden sonra da sadece elmayla besleyerek sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilir.

Daha evvel de belirttiğim gibi, bebeğin beslenmesinde bu çeşit bir değişiklik yapılacak olursa, öncelikle, hasta veya sağlıklı, onu iyileştirmek gerekir, yani “gizli hastalığının” atıklarından arındırmak gerekir. İşte herkesin ısrarla anlamak istemediği önemli nokta budur.

Yetişmekte olan bir çocuğun güçlü bir kemik yapısına sahip olabilmesi için doğal tatlılar gereklidir. Kalsiyumu için de aynı şey gereklidir.

Avrupa’daki birkaç örnekten tecrübe ettiğim kadarıyla, büyümekte olan bir çocuğun vücudunun arındırılmasıyla birlikte, bu yeni beslenme düzeni, onun karakterine ve zihnine büyük ölçüde etki ediyor. Çocuğun yetiştirilmesi sırasında ortaya çıkabilecek “sorunlardan” kurtulmakla beraber elde ettiğiniz yararlar oldukça büyüktür. Artık çocuk hastalıkları sizden uzak kalacaktır!

KaynakProf. Dr. Arnold Ehret, 'Şifalı Besinler'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz