Kakao Bağırsak Kanseri Riskini Azaltıyor

0
290

Kakao, yüzyıllardır en sağlıklı ve en faydalı doğal yiyeceklerden biri olarak biliniyor. Düzenli kakao tüketimi ile beyin ve kalp fonksiyonunun iyileşmesi ilişkilendiriliyor. Kakaonun sağlığa faydaları arasında tansiyonu normal düzeye getirmesi, hipertansiyonu önlemesi, kötü LDL kolesterol düzeyini düşürmesi ve böylelikle ciddi kardiyovasküler sorunları önlemesi ile sindirim fonksiyonunun canlanması ve diyabete yakalanma riskini düşürmesi yer alıyor. Ayrıca hücresel düzeyde hareket eden ve yaşlanma ile ilgili süreçleri yavaşlatan özel bileşenlere sahip kakao çekirdekleri, çok zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmanın bulgularına göre, düzenli kakao tüketimi ile çok rastlanan bir kanser türü olan bağırsak kanseri riski azalması arasında bir bağ olduğu tespit edildi. İspanya’daki Gıda ve Beslenme Bilim ve Teknoloji Enstitüsü uzmanlarınca yürütülen bu çalışma, günlük bazda kakao tozu tüketen ve tüketmeyen laboratuar farelerinin tümöre neden olan kimyasallara maruz bırakılmalarının sonucu verdikleri tepkilere odaklamıştı. Deneyin ilk safhasında, ilk grup fareye 12 hafta boyunca kakao açısından zengin bir diyet uygulanırken diğer gruba hiç kakao içermeyen bir diyet uygulandı.

Sonra bütün fareler, bağırsak kanserine neden olan özelliği ile bilinen, bir karsinojen madde olan azoksimetana maruz bırakıldılar. İlk dört haftanın sonunda, fareler bağırsak kanserinin ilk belirtilerini göstermeye başladılar. Fakat bilim insanları, kakao açısından zengin diyet uygulanan gruptaki farelerde, kontrol grubundaki farelere göre bağırsak kanseri belirtilerinin daha az olduğuna açıkça tanık oldular. Kakao açısından zengin bir diyetin insanlar üzerindeki faydaları ve etkilerine odaklanan daha ileri düzeyde bir çalışmaya ise vakit kaybetmeden başlandı.

Araştırmanın yöneticisi ve raporun yazarı Dr. Maria Arribas, “polifenoller açısından zengin kakao gibi besinler, hastalığa karşı korunmada önemli bir rol oynuyor gibi görünüyorlar” diyor. Çalışma, türünün ilk örneği oldu. Önemli sayıda beslenme uzmanı, bağırsak kanseri ile kakao tüketimi arasında bağlantı kurulmuş olmasının öneminin altını çiziyor. Ayrıca istenmeyen yan etkileri dolayısıyla doymuş yağlarca zengin ve yüksek kalorili çikolata gibi sevilen kakao ürününden de çok fazla tüketilmemesi yönünde uyarıda bulunuyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz