Mutluluk Bir Seçimdir

0
518

Hepimizin gerçekleşmesini istediğimiz rüyalarımız var. Hepimiz içimizin derinliklerinde başka insanlardan farklı olduğumuza, özel ve özgün olduğumuza inanmak istiyoruz. Şu anda sahip olduklarımızdan çok daha fazlasına layık olduğumuzu ama nedense şansın bize yardım etmediğini düşünüyoruz belki.

Gençlik yıllarında geleceğimizle ilgili neler neler hayal ediyoruz. Bu hayallerimizin bir gün mutlaka gerçekleşeceğine inanıyoruz.

Ve yıllar geçiyor. Bir gün uyanıyor ve bakıyoruz ki gelecek dediğimiz şey bugün olmuş. Gençken asla gelmeyeceğini düşündüğümüz orta yaşlı yüz, dökülmeye başlayan saçlar, saçlarda artan beyazlık aynada bize bakıyor. Aynadaki yüzde buruk bir tebessüm ya da sadece buruk bir ifade var.

Günlük yaşamın kaygı ve koşuşturmalarıyla geçen yılların rüyalarımızı bulandırdığını fark ediyoruz. Gücümüzün zaman hırsızı kaygılarla azaldığını hissediyoruz. Yaşamın acımasızlığına öfke duyup “kaderimize” razı oluyoruz.

Ömrümüzün geri kalan kısmını mümkün olduğunca en az acıyla yaşayarak tamamlamaya razı oluyoruz. Bu tablo, pek de birbirinden farklı olmayan senaryolarla dünya nüfusunun yüzde doksan yedisinin hayatını yansıtıyor.

Peki, yaşamdan haz alan, içindeki potansiyeli ortaya çıkaran, yeteneklerini kullanan, varlığıyla sadece kendisine değil, başkalarına da yararı olan, dünyayı daha yaşanılacak bir yere dönüştürmeye katkıda bulunan yüzde üçlük grubun farkı ne? Bu grubun farkı, fark yaratmalarından kaynaklanıyor. Bu grup başarılı ve mutlu insanların grubu.

“Başarılı ve mutlu” derken neyi kastediyorum? Şimdi sana bazı sorularım olacak. Bu soruların hepsine başarılı ve mutlu insanlar “evet” yanıtını veriyor. Bakalım sen de evet diyecek misin?

  • Yaptığın işten doyum alıyor musun?
  • Üretken ve yaratıcı mısın?
  • Kendine ve çevrene yararlı mısın?
  • Mutlu ve geliştirici bir ilişki içinde olup bunu sürdürebiliyor musun?
  • Bedeninin sağlığına önem veriyor musun?
  • Var olan yeteneklerini kullanıyor musun?
  • “Olmayan yeteneklerini” bile kazanmak için çaba gösteriyor musun?
  • Daima olabileceğinin en iyisi olmaya özen gösteriyor musun?
  • Kendine, başkalarına ve tüm yaşama saygılı bir kişi misin?

Kaç tane “evet”in var?

Kimi insan çok zor koşullar altında doğup büyüdüğü halde, yaptığı şeylerle bize ilham veriyor. Kimi insan ise, en iyi koşullarda yetiştiği halde, insanların yanına bile yaklaşmak istemediği biri olabiliyor.

Yaşam, her saniye yapılan küçük ya da büyük seçimlerin sonucudur.

KaynakNil Gün, 'Mutluluk Kitabı'
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz