Çayın Faydaları

0
1225

Çoğumuz, çay içmeyi sever ve keyif alırız. Sıcak bir bardak çay, soğuk bir kış günü içimizi ısıtabilir ve sıcak bir yaz gününde ise susuzluğumuzu giderebilir. Gevşememize ve bir işe odaklanmamıza yardımcı olabilir. Çayın tarihine ilişkin bir dolu sır, efsane ve gizem dönüp dolaşıyor, ama çaya dair gerçekten de ne biliyoruz?

Çayın nerden geldiğini biliyor musunuz? Hindistan mı? Yoksa Çin mi? Orta Doğu olabilir mi? Pekala. Çayın günümüzün en iyi yeşil ve beyaz çay üretim merkezi olan Çin’den geldiği düşünülüyor. Fakat Hindistan, şimdilerde dünyanın önde gelen çay üreticisidir. Eski Hint kültürü, çay toplama ve tüketimi ile yakından ilgiliydi. Ayriyeten, çay geleneği ve törenleri söz konusu olduğunda, aklımıza gelen ilk millet Japonlar olur. Bu yüzden, Camellia Sinensis bitkisinin kurutulmuş yapraklarını kaynayan suda demlemek ilk kimin fikriydi halen bilinmiyor.

Çay Avrupa kıtasına ne zaman geldi? Portekizli bir seyyah ve denizci Cizvit Papazı Jasper de Cruz, 16’ıncı yüzyılda çayı Çin’den Avrupa’ya getirdi. 18’inci yüzyılla çay, Birleşik Krallık’ta cin ve biranın yerine geçerek en çok tüketilen içecek haline geldi. Çağımızda çayın sağlığa sayısız faydası o kadar çok anlatılmıştır ki artık dünya nüfusunun %98’inden fazlası günde en az bir kere çay içmektedir.

Hangi çaylar en çok ısıtır ve kışın tüketilmelidir? Geleneksel Çin Tıbbına göre, sorunun yanıtı siyah çaydır. Eski çağ şifacıları, siyah çayın vücudu herhangi bir yiyecekten veya içecekten daha iyi ısıttığına emindiler. O yüzden de kış ayları siyah çay için ve soğuktan korunun!

Hangi çay kilo yönetimi konusunda en çok etkilidir? Kesinlikle yeşil çaydır. Yeşil çay, yağ sindirimini yavaşlatan ve kandaki glikoz seviyesini düzenleyen özel polifenollerce zengindir. Ayrıca, yeşil çay içmek, iştah azalması ile bağlantılıdır. Cleveland Üniversitesi’nden uzmanlar, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre %60 daha az yemek yediklerini ortaya koymuştur.

En iyi çay içme vakti nedir ve günde kaç bardak çay içebiliriz? Uzmanlar, yemek yedikten 1-2 saat sonrasının en iyi çay içme vakti olduğuna inanıyorlar. Sabahları aç karnına, özellikle sindirim sorunlarınız da varsa, çok koyu veya aşırı sıcak çay içmeyin. Herhangi tür bir çayın günlük dozu, 4-6 bardak civarı olmalıdır. Bu şekilde çayın tüm sağlık faydalarından yararlanabilir ve bu kutsal içeceğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz