Kahve İçenler Daha Az Depresyonda

0
139

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre günde iki fincan ya da daha çok kahve içen kadınlarda depresyon riski azalıyor.

Kahvenin neden böyle bir etki yaptığı henüz anlaşılamadı, ancak çalışmayı yürüten uzmanlar kahvedeki kafeinin beyindeki kimyasal süreçleri etkilediğini düşünüyor. Zira kafeinsiz kahve içilmesi aynı etkiyi yaratmıyor. Bununla birlikte, bulgularının henüz ‘daha çok kahve içilmesi’ şeklinde bir tavsiye olmadığını belirtiyorlar.

Harvard Üniversitesi’nden uzmanlar 50 bin hemşireyi kapsayan araştırmalarının sonuçlarını dahiliye alanındaki araştırmalara yer veren “Archives of Internal Medicine” dergisinde yayımladı.

Araştırma kapsamında hemşirelerin sağlık durumları 1996-2006 yılları arasında incelendi ve kendilerinden kahve tüketimi konusunda sorular içeren anketleri doldurmaları istendi. Bu süre içinde depresyon geçiren 2.600 kadının büyük bölümü, kahve tüketmeyen ya da nadir tüketen gruplardandı.

Bu araştırmaya göre, günde 2-3 fincan kahve içen kadınlarda depresyona girme eğilimi, kahveyi nadiren tüketen hemcinslerine göre yüzde 15, dört fincan içenlerde yüzde 20 oranında daha azdı. Kahve tiryakileri arasında sigara ve alkol kullanma oranları daha yüksekken; obezite, yüksek tansiyon ve diyabet oranları nispeten daha azdı.

Kaynakwww.yesilgazete.org
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz